Journalistiek nieuws december 2022 

Zoals gewoonlijk geven wij je een kort overzicht van de belangrijkste nieuwtjes op journalistiek gebied. Maar vooral: onze beste wensen voor 2023! 

Aan al onze leden: een prachtig 2023 gewenst! 

Om te beginnen wensen wij al onze leden een prachtig, creatief 2023 toe! Dat gezondheid een van de belangrijkste dingen is die wij je kunnen wensen,  heeft de coronacrisis ons bewezen. En helaas heeft het woordje “een vredig nieuwjaar” een extra betekenis gekregen sinds de inval in Oekraïne – naast de spanningen die wereldwijd tussen verschillende staten rijzen. Maar laat je niet ontmoedigen – “het komt allemaal goed”, zoals Martine Tanghe met haar warme vertrouwen zei. 

Hoogtepunten  

Voor de Vlaamse Journalisten Vereniging was 2022 ongetwijfeld een geslaagd jaar. De jaarvergadering op de Flandria, een mini-cruise als het ware,  was een hoogtepunt, evenals het winterevenement in Lier, waar de warmte van het weerzien het won van de vriestemperaturen.  Onze leden waren  massaal aanwezig, want na de lockdowns van de voorbije jaren was  de honger naar contact met hun collega’s, het vernieuwen van de vriendschap immens. De fotoreportages van Flandria en Lier getuigen van hun vreugde en de vriendschappelijkheid. 

Een ander hoogtepunt, waarover je binnenkort meer zal vernemen, is het feit dat de Vlaamse regering, via het kabinet van Minister-President Jan Jambon, ons een subsidie toegekend heeft van 4.000 euro.  Over de concrete uitwerking lees je binnenkort meer, maar wat vooral belang heeft: dit is een officiële erkenning van onze vereniging, zodat wij op onze communicaties (website, nieuwsbrieven, jaarboek) het logo van de Vlaamse overheid  mogen vermelden. 

En tot slot de apotheose: de derde editie van ons VJV Jaarboek – ons visitekaartje waarmee onze leden zich kunnen voorstellen aan de buitenwereld. Dankzij de nieuwe vormgeving van Hilde Vinckx werd het nog stijlvoller, en tegelijkertijd luchtiger. Het jaarboek kan je hier vinden, en als PDF downloaden. 

Hernieuwing lidgeld 

Aan alle leden die hun lidgeld 2023 betaald hebben, werd inmiddels het jaarboek, samen met de lidkaart 2023 en de zegel voor de parkeerkaart, via de post verstuurd. Heb jij je lidgeld 2023 nog niet betaald? Schrijf zo snel (en uiterlijk 15 januari 2023) het lidgeld van 70 euro (35 euro voor leden jonger dan 26 jaar) over op onze rekening BE30 4758 2050 3111 (BIC KREDBEBB).

2023: wij rekenen op jou! 

2022 was echt een geslaagd jaar, en de Bestuursraad en de Erkenningscommissie doen er alles aan om deze weg verder te zetten. Maar dat kan niet zonder jouw bijdrage! Laat ons weten wat jij van ons verwacht, hoe wij een belangrijke rol kunnen spelen voor al onze leden! Via onze maandelijkse polls trachten wij te weten te komen wat bij onze leden leeft. Jouw deelname aan de polls geeft ons een echt inzicht, en is heel belangrijk voor ons! Lees de resultaten van de vorige polls

Journalistiek nieuws december 2022 

De Standaard stopt met dagelijkse strips 

Een beslissing die door velen onbegrijpelijk gevonden wordt: De Standaard stopt met publicatie van de dagelijkse Suske & Wiske strip, naar 77 (!) jaar. Een spijtige zaak, als je het ons vraagt. De strips waren, meer dan een avonturenverhaal, een weerspiegeling van onze maatschappij. (HLN

Radio: SBS stapt in Nostalgie 

Momenteel wordt Nostalgie voor 75% gecontroleerd door Mediahuis en voor 25% door NRJ, de Franse mediagroep die achter de radiomerken Nostalgie en NRJ zit. Maar daar zou verandering in komen: SBS, dochterbedrijf van Telenet, zou een deel van de aandelen overnemen van de aandelen die Mediahuis in SBS heeft. Volgens De Tijd is dit een alternatieve weg voor SBS om zich te verankeren in de FM-frequenties in Vlaanderen, nadat het eerder dit jaar zich bij die strijd afzijdig hield. (Nieuwsblad

Radio: Nieuwe Belgische speller – Business AM 

Vanaf 9 januari 2023 is er een nieuwe Vlaamse zender: Business AM. Hier geen muziek die centraal staat, wel lokaal en globaal zakelijk nieuws.  

Je kan de zender beluisteren via DAB+, online via de website, via Radioplayer.be of als podcast via de verschillende audioplatformen. (https://businessam.be/

Controverse in Nederland over podcast 

In Nederland worden verschillende podcasts gemaakt in samenwerking met de bestaande radio-omroepen. En vaak wordt daarin een onderzoek gevoerd naar een ophefmakende misdaad of fraude. Maar niet altijd zijn de opdrachtgevers tevreden met het resultaat van dat onderzoek. Dat ondervond een medewerker, die na een kritische reportage ontslagen werd. Het opmerkelijke verhaal lees je bij Villamedia. 

Barbara Walters, de vrouw die het glazen plafond doorbrak, overleden 

In de VS is Barbara Walters overleden op 93-jarige leeftijd. Zij had een indrukwekkende carrière achter de rug: als eerste vrouw presenteerde zij het nieuws in prime time op de nationale tv. Zij was ook de eerste journaliste die een jaarloon van 1 miljoen dollar verdiende. Tijdens haar carrière interviewde zij tal van grote namen, van Fidel Castro tot Poetin. (Het Nieuwsblad

Waarover klaagt de lezer van De Standaard het meest? 

Karin De Ruyter, ombudsvrouw bij De Standaard, stelde een verslag op van vier jaar ombudswerk bij de krant. Over fouten die gemeld worden via de meldknop bij een artikel, over vermeende vooringenomenheid, over opinies die volgens sommige lezers teveel polariseren, maar ook over koppen die te sensationeel zouden zijn. Een kritisch maar  objectief verslag. (De Standaard

Over de auteur

Verwant

Geef commentaar