Ook in maart is er heel wat gebeurd op journalistiek gebied. Hieronder een kleine selectie van deze berichten.

Herstructurering bij Mediahuis

Eerst enkele niet zo positieve berichten. Mediahuis, de uitgever van De Standaard, Gazet van Antwerpen, Het Nieuwsblad, Het Belang van Limburg, schrapt namelijk 82 voltijdse banen. Het merendeel zijn commerciële en administratieve functies, en er zouden zo weinig mogelijk gedwongen ontslagen gebeuren, zo nuanceert Mediahuis.

Er staat ook een verhuis gepland: de redactie van De Standaard gaat van Groot-Bijgaarden naar het centrum van Brussel. Terwijl de ander diensten die momenteel in Groot-Bijgaarden werken, voornamelijk naar het hoofdkantoor van Mediahuis in Antwerpen gaan verhuizen.

Meer bij Made in Antwerpen en De Standaard.

Journalisten Belga staken

De directie van persagentschap Belga kondigde recent aan dat het personeelsbestand met 3 personen verminderd zou worden – het ontslag van één Franstalige, één Nederlandstalige journalist en het niet vervangen van een journalist die binnenkort met pensioen gaat.

Uit protest tegen deze afslanking ging het personeel van Belga 12 uur in staking. Meer hierover bij De Tijd.

Mediafin groeit

Positiever nieuws valt te rapen bij Mediafin, uitgever van De Tijd en L’Echo. De omzet steeg daar in 2018 met 10%, wat tot een recordwinst leidde. Volgens Mediafin is dit te danken aan een sterke groei van het aantal lezers, en gestegen advertentie-inkomsten. En als je het ons vraagt, dan heeft De Tijd de laatste jaren, maanden, meer dan ooit bewezen een sterke, onafhankelijke speler te zijn die garant staat voor kwaliteit.

Positief is ook dat Mediafin 35% van de nettowinst meteen in productinnovatie zal investeren.

Johan De Moor winnaar Press Cartoon Belgium

Bij de 20e editie van de Press Cartoon Belgium werd de Grote Prijs Knokke-Heist uitgereikt aan striptekenaar Johan De Moor voor twee cartoons, eentje over #Metoo en een over het thema migratie.

De namen van alle winnaars lees je bij VRTNews.  Meer cartoons bij de website Press Cartoons.

Onze vraag naar onze leden-cartoonisten: hebben jullie al deelgenomen aan deze cartoonwedstrijd? Hebben jullie al een award in deze competitie, of een andere wedstrijd ontvangen? Laat het ons weten! Wij zijn er fier op dat wij de enige journalistenvereniging zijn die cartoonisten als journalist erkennen, en willen onze cartoonisten graag in de schijnwerpers zetten.

Vereniging Beroepsjournalisten richt meldpunt agressie op

VVJ vreest dat beroepsjournalisten steeds vaker het mikpunt worden van verbale of fysieke agressie. Daarom heeft de vereniging van beroepsjournalisten een Meldpunt opgericht, waar de journalisten die lid zijn een klacht kunnen indienen.

Van enkele leden kregen wij de vraag of ook wij een dergelijk meldpunt overwegen. Dat zou eventueel kunnen, indien wij voldoende signalen ontvangen van onze leden dat ook zij met dergelijke agressie geconfronteerd worden.

Dus onze vraag naar onze leden toe: indien jij al slachtoffer geworden bent van dergelijke agressie, laat het ons weten. Zo krijgen wij een realistisch beeld van de situatie, en kunnen we eventuele stappen ondernemen.

Internationaal: Apple start met abonnementsdienst voor nieuws

Apple heeft de voorbije weken enkele nieuwe diensten aangekondigd, waaronder een News+. In tegenstelling tot de gewone Apple News dienst dien je voor News+ wél te betalen. Maar het is wel een heel goedkope abonnementsdienst om magazines en kranten te kunnen lezen. Het abonnement kost slechts $9,99 – en voor dat geld kan je met het hele gezin nieuwsartikels lezen.

Een ongelooflijk goedkoop aanbod, want het minste digitaal abonnement voor een krant in ons land kost je evenveel, maar dan voor één krant. En alhoewel verschillende kranten in handen zijn van een beperkt aantal uitgevers, zijn de artikels bij de kranten nog verschillend genoeg om meerdere abonnementen te nemen (wijzelf hebben er 5 – De Morgen, De Standaard, Gazet van Antwerpen, Het Nieuwsblad, De Tijd). Voor de uitgevers zou het een slechte zaak zijn indien wij al onze abonnementen kunnen vervangen door ééntje van 9,99 euro per maand (waarvan er nog eens een flink percentage ingehouden wordt door Apple als commissie).

Hierbij dient trouwens opgemerkt te worden dat, wanneer Apple News+ in ons landje verkrijgbaar zou worden, je geen volledige toegang krijgt tot de hele krant. Want News zou enkel een selectie bieden van artikels, gekozen door de Apple redacteurs.

Meer bij 9to5Mac en The Verge.

Over de auteur

Verwant

Geef commentaar